چرا ویندوز دستور python را نمیشناسه؟

چرا ویندوز دستور python را نمیشناسه؟Reviewed by مهدی نیکخو on May 24Rating: 5.0چرا ویندوز دستور python را نمیشناسه؟سلام امروز میخواهم در مورد اضافه کردن مسیر به Command Prompt صحبت کنم، حتما برای شما هم اتفاق افتاده زمانی که میخواهید بر روی ویندوز python نصب کنید و بعد از اتمام نصب زمانی که در CMD دستور python رو زدید با پیام زیر غافلگیر نشید :D

سلام امروز میخواهم در مورد اضافه کردن مسیر به Command Prompt صحبت کنم، حتما برای شما هم اتفاق افتاده زمانی که میخواهید بر روی ویندوز python نصب کنید و بعد از اتمام نصب زمانی که در CMD دستور python رو زدید با پیام زیر غافلگیر نشید 😀

‘python’ is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

البته نگران نباشید من اینجا هستم تا به شما بگم مشکل از چیه 🙂 همانطور که متوجه شدید این پیغام به ما میگه هیچ دستور python نامی رو نمیشناسه البته راست هم میگه ولی مگه نصب نشده چرا نمیشناسه ؟ خب حتما سوء تفاهم شده چون باید بشناسه خب عیبی نداره ما بهش میفهمونیم قدرت دست کیه 🙂

برای این که به CMD دستور pyhton را معرفی کنیم باید بریم اول مسیر نصب python رو پیدا کنیم ، به صورت پیش فرض توی پایتون نسخه ی ۳٫۶٫۵ که در درایو C من نصب شده به صورت C:\Python34 می باشد ، شما هم نگاه کنید همچین مسیری رو دارید اگه پیشفرض قرار ندادید حتما خودتون میدونید در چه مسیری نصب کردید دیگه !!

خب حالا ما مسیر نصب python مون رو میدونیم باید بریم به CMD معرفی کنیم برای این کار بر روی “My Computer” یا توی ویندوز ۱۰ “This PC” کلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب کنید، حالا همانطور که در تصویر زیر میبینید بر روی گزینه Advanced System Settings کلیک کنید.

python - command prompt

خب حالا در این پنجره بر روی تب Advanced کلیک کرده و دکمه ی Enviroment Variables را انتخاب کنید.

python - command prompt

همانطور که در تصویر زیر می بینید در قسمت user variable for UserName قسمت path را انتخاب کنید و بر روی دکمه Edit کلیک کنید.

python - command prompt

در پنجره ای که باز میشود مانند تصویر زیر باید اون مسیر نصبی python که در ابتدای مقاله پیدا کردیم رو قرار بدیم مانند تصویر زیر :

python - command prompt

خب کارمون تموم شده و باید بر روی دکمه ی OK کلیک کنید، حالا سیستم عامل را یک بار ریستارت میکنیم و دوباره وارد CMD میشویم و دستور python را تایپ میکنیم. بله تبریک میگم بهتون حالا همانطور که میبینید دستور ما شناخته شده و میتوانیم ازش استفاده کنیم.

python - command prompt

 

مهدی نیکخو

در حال حاضر مشغول خدمت سربازی ام، یه گروهبان خوشحال که سعی میکنه در حین خدمت یادبگیره، یاد بده و از همه مهم تر تلاش کنه تا دنیایی بهتر داشته باشیم.

 1. محبوب

  سلام و عرض ادب
  اقای مهندس من همه این کارا رو انجام دادم ولی باز هم این میادperable program or batch file.

  ‘python’ is not recognized as an internal or external command,
  ممنون میشم اگه لطف کنید راهنمایی بفرمایید.

 2. سالار جواهری نیا

  سلام مهندس خیلی ممنون جواب داد متشکرم

نظر شما چیست؟