تمام آن چه که در بوت استرپ ۴ باید بدانیم !

خب موضوع بحث بوت استرپه و اونم ورژن ۴ !!  در این پست قراره با هم دیگه ببینیم  بوت استرپ ۴  چه تغییراتی داشته و  کلا چه اتفاق هایی افتاده !!

نسخه ی بتای ۴ در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ توسط تیم بوت استرپ انتشار داده شد که اگه به سایت بوت استرپ مراجعه کنید متوجه میشید که سایت بوت استرپ هم دچار تغییر و تحولاتی شده است .

 

به گفته ی سازندگان نسخه ی بتا بوت استرپ ۴ بعد از ۲ سال  انتشار یافت به قول خودشون میگن ما همه چیز رو حدود ۲۷ بار کوبیدیم از اول ساختنم که نزدیک به ۵ هزار commit و بیش از ۶۵۰ تغییر در فایل داشته اند حدوود ۶۷۰۰۰ خط اضافه شده و ۸۲۰۰۰ خط حذف شده

 

تغییراتی که نسخه ی بتا بوت استرپ ۴ داشته عبارت اند از :

مهاجرت از less به saas  :

مهاجرت از less به saas  باعث سریع تر شدن بوت استرپ شده و این که گفته شده به تیم توسعه Saas هم پیوسته اند ولی اطلاعات دقیقی نگفتند فقط در همین حد!!!

Flexbox و بهبود grid system : 

تقریبا همه چیز به FlexBox منتقل شده در این نسخه Flexbox اومده با هدف افزایش کیفیت در دستگاه های موبایلی

اضافه شدن cards :

کامپوننت جدیدی به اسم cards اضافه شده که یک دربرگیرنده محتوا ( content container ) می باشد، شبیه به panel ( دارای هدر ، فوتر می باشد ) اما بیشتر برای محتوا های پست به کار میره تصویر زیر یک cards هستش

Card در بوت استرپ

 

قابلیت کاستومایز کردن یا ویرایشی کردن در بوت استرپ ۴ : 

در نسخه ی بوت استرپ ۴ قابلیت شخصی سازی اضافه شده ، یعنی زمانی که میخواهید استایل های پایه مثل حاشیه ها ، مارجین ، رنگ ، انیمیشن ها را تغییر بدید دیگه نیازی نیست که یک فایل استایل جدید ایجاد کنید و تمام تغییرات را آن جا اعمال کنید در عوض یک سری متغییر در فایل Saas ایجاد شده که با تغییر آن ها به تمام استایل ها اعمال میشود.

 

تقریبا عدم پشتیبانی کامل از IE8 , IE9 و تمام مرورگر های قدیمی :

در نسخه ی بوت استرپ ۴  از  جدید ترین CSS ها بهره مند است علاوه بر این واکنش گرا شدن تایپوگرافی ها  که سعی زیادی شده !! دیگه از این راحت تر !! برای همین از نسخه های مرورگر های قدیمی به خوبی پشتیبانی نمیکند و طبق گفته ی تیم بوت استرپ اگه واقعا نیازدارید پشتیبانی از این نسخه ها بهتره از نسخه ی ۳ استفاده کنید.

 

بازنویسی دوباره تمام پلاگین های جاوا اسکریپت :

همه ی پلاگین ها دوباره از اول نوشته شدند که از ES6 بهره مند شوند که با پیشرفت های جاوا اسکریپت با تغییرات جدید مشکلی نداشته باشید.

 

طراحی مجدد سایت و بازنویسی مستندات :

همان طور که مشاهده میکنید اگه وارد سایت بوت استرپ شده باشید متوجه تغییر ظاهری میشوید همان طور که تیم بوت استرپ اعلام کرده مثال های داکیومنت بازنویسی شده است و چندین پلاگین مفید مثال زده شده و با استفاده از Code snippet به همراه خواندن مستندات کمک میکنه تا راحت تر یاد بگیریم.

و همینطور قسمت جست و جو سایت بوت استرپ بسیار پیشرفته شده است که به لطف موتور جست و جو Algolia خیلی بهبود داشته است.

 

اگه قسمتی جا مونده که ننوشته ام خیلی خوشحال میشم گوشزد کنید ممنون از توجهتون

 

 

 

 

مهدی نیکخو

در حال حاضر مشغول خدمت سربازی ام، یه گروهبان خوشحال که سعی میکنه در حین خدمت یادبگیره، یاد بده و از همه مهم تر تلاش کنه تا دنیایی بهتر داشته باشیم.

نظر شما چیست؟